Čtení ve Víru je za námi

Po pět večerů se ve školní družině scházeli rodiče a děti aby poslouchali pohádky pak hádali kouzlili, vyráběli strašidýlka, hráli divadlo poslouchali slavného herce. Za tu dobu jsme napočítali asi tři sta spokojených účastníků. Čtení ve Víru je za námi, ale dětem čtou další obce. Myšlenka hlasitého čtení dětem se ujala a po Víru přebírá štafetu Dalečín, Bystřice nad Pernštejnem, Rozsochy, Štěpánov nad Svratkou, Prosetín, Rožná, Nedvědice a další obce. Celá akce má dalekosáhlý význam, nejen pro děti a jejich rodiče, pro které jsme chtěli především hlasité čtení propagovat. Možná ještě větší význam můžeme spatřovat v tom, že komunity malých obcí si začínají uvědomovat, že dokážou vzdorovat diktátu kultury televize a internetu a že má smysl obětovat svůj volný čas ve prospěch zpříjemnění života sobě i dalším spoluobčanům. Poděkování si zaslouží především všichni zaměstnanci školy a školky, kteří celý týden po pracovní době nastupovali na další „směnu“ při zajišťování této akce. Vymýšleli program pro děti, připravovali občerstvení a starali se o pohodlí všech zúčastněných.

2. ročník fotografické soutěže Březiny 07-08

plakat-fotosoutez Od 1. listopadu 2007 do 30. června 2008 potrvá amatérská fotografická soutěž pořádaná obcí Březiny. Poté budou odbornou porotou vybrané snímky vystaveny do srpna do září v budouvě bývalé školy.

Hlavní kategorií je Vysočina jak ji vidím já a jako speciální téma pro druhý ročník soutěže bylo zvoleno téma Tisíc tváří stromů Vysočiny.

Podrobné informace a podmínky účasti s v soutěži si můžete stáhnout zde: 2. ročník fotosoutěže Březiny 07–08.

Beach volejbal ve Víru?

V zářijových Novinkách jsem vyzval zájemce, nechť diskutují na těchto stránkách o zájmu či nezájmu vybudovat ve Víru hřiště na plážový volejbal. Jelikož se měsíc nic nedělo, začal jsem se pídit po tom proč. Zjistil jsem, že to není tím, že by o plážový volejbal nebyl zájem, ale tím, že zájemci hledali na www.virvudolisvratky.cz kde se píše na toto téma a nic nenašli. To jsme si nerozuměli. Myslel jsem, že začnete vy. A tak jsme čekali společně. Dnes tento komunikační šum napravuji a jako první začínám diskusi. Takže, máme myšlenku, vzorový projekt a písek. Dále potřebujeme místo, lidi, čas, peníze, nadšení, nářadí, a ještě spoustu dalších věcí. Pokud o něčem z toho víte, ozvěte se, rád vám odpovím.

I letos jsme soutěžili o titul Vesnice roku

Ani uvítací cedule na začátku obce, ani pekáčky paní Liangovské s nimiž jsme soutěžili o nejlepší bramborový pokrm ba ani Vírský mlýnek nepřesvědčily komisi aby nám udělila titul Vesnice Vysočiny:). Hodnocení pana Kabelky, starosty obce Jakubov a předsedy komise ale vyznělo pozitivně: „Jsou obce, kterým jsme doporučili, aby se teď dva roky nehlásili a něco udělali, ale vy dokončete mlýnek, zábradlí a plochu u hasičské zbrojnice, vylepšete knihovnu a příšti rok máte šanci…“ Takže blahopřejeme obci Studenec a za rok se opět pokusíme aby text na uvítací tabuli nebyl jen humornou nadsázkou.

3-cedule

Vítání občánků

15. června jsme ve Víru vítali občánky: Za poslední rok se ve Víru nebo v Chlumu- Korouhvici narodili: Matěj Čermák, David Havel, Lukáš Houdek, Kateřina Humpolíčková, Eliška Jančíková, Matěj Řehůřek Mezi školáčky se v nastávajícím školním roce zařadí: Karel Bodlák, Šárka Havlíčková, Tomáš Jelínek, Kateřina Kadlecová, Daniel Preisler, Aneta Vázlerová, Nikola Zemanová a Denisa Žáková. Školní lavice naopak opouštějí: Miroslav Borový, Diana Hapak, Vladimíra Pauerová, Lukáš Piskač, Barbora Řehůřková, Eliška Sysová a David Šenkýř. Všem jmenovaným přejeme mnoho štěstí v dalším životě.

pict0044

Sobota 9.6.2007 – den plný sportu

Oddíl atletiky TJ Jiskra zve všechny příznivce sportu, hlavně děti na sobotu 9.6.2007 ke kulturnímu domu do Víru na den plný sportu. V rámci tohoto dne proběhnou závody pro mládež v kategoriích 1. až 3., 4. a 5., 6. a 7. a 8. a 9. třída v netradičních sportech. Prezentace proběhne od 9,30 hod., vlastní soutěže budou zahájeny v 10,00 hod. Zároveň budou zahájeny soutěže pro předškoláky o sladké odměny.

Ve 14,30 hod. bude odstartován 3. ročník horského běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady na 28 km s převýšením 524m (pozvánka) jako první závod poháru Běháme Vysočinou senátora ing. Josefa Novotného. V 15,00 hod. pak odstartuje 3. ročník závodu na 4 km s převýšením 130m Přes přehradu pro příchozí bez rozdílu věku.

Na Vaši účast se těší pořadatelé, kteří pro Vás po celý den připravili doprovodný program. tombolu i bohaté občerstvení. Pro děti je od 9,00 do 14,00 hod. připravena bezplatně skákací atrakce! Také pro sběratele Turistických známek pořadatelé připravili výroční známky : Vír – obec plná sportu 2006, 50. výročí zatopení obce Chudobín Vírskou přehradou a známku No.1321 Vír – Českomoravská vrchovina.

pict0092

Internetový kiosek

Dne 26.3.2007 byl ve vestibulu Obecního úřadu zprovozněn internetový kiosek. Přístup pro obyvatele obce, ale i její návštěvníky, je zdarma každý den v provozní době obecního úřadu.

p1010502-custom

(Pokračování textu…)

Řekněme NE základnám na území České republiky

Na území NAŠÍ země se má vybudovat součást zbraňového systému zaměřeného proti nepřátelům. Kdo jsou ti nepřátelé? Mně nikdy v životě žáden Korejec ani Iránec neublížil. Od koho víme, že jsou to nepřátelé? Od pana Bushe, který už tolikrát celému světu lhal. Vzpomeňte si, jak hledal v Iráku zbraně hromadného ničení a nic nenašel. Nezabránilo mu to ale rozpoutat válku, ve které umírali civilisté, děti… Každý den čteme o desítkách mrtvých, kteří jsou důsledkem této války. Je G. Bush a jeho administrativa skutečně někdo komu bychom měli důvěřovat?

Každý den spíláme, že si politici dělají co chtějí, ale je to také tím, že MY je necháme dělat si co chtějí. O základnách se začalo mluvit před nedávnem a už je to téměř hotová věc. O základnách rozhodují politici, kteří vzešli z velice nepovedených voleb a jejich motivaci můžeme sledovat každý den v televizi. Pokud se jedná o nějakou velkou investici, vždy ji schválí, protože tam kde jsou veliké investice, vždy jde něco odsypat bokem.

Nás se nikdo neptá. Plánovaná radarová stanice sice nebude na dohled, ale kolikrát jsme se u nás přímo v naší obci a okolí setkali s něčím co jsme nechtěli. Nikdo se za nás nepostavil. V Chudobínu žili lidé, nikdo jim nedal na vybranou- museli se odstěhovat, Švařecká úpravna by nestála, kdyby se někdo ptal místních obyvatel, kdybychom si uměli představit, jak bude vypadat přehrada po obetonování, nikdo by nesvolil k tomuto zvěrstvu.

Pojďme to jednou udělat jinak. Vžijme se do role těch, komu má stát základna za humny, představme si, že amík zapíchne prst do mapy a řekne: „ Vír“ nebo „Unčín“. Co pak? Taky budeme říkat, že máme málo informací, nebo že se jedná o politický boj? Pak si budeme chtít uchránit své domovy před sice zpochybňovanými ale reálnými nebezpečími. Vysvětlujte tomu, kdo má takovou věc za domem, že nebude první na řadě při případné válce, anebo proč u něj nelétají žádní ptáci protože byli uškvařeni obrovskou mikrovlnkou.

Otázka základen je možná už v tuto chvíli rozhodnutá věc, ale pojďme se alespoň pokusit udělat si na věc vlastní názor, vyslechnout i druhou stranu a udělat správnou věc. Podpisové archy petice za uspořádání referenda o umístění základny Národního raketového systému obrany Spojených států v České republice jsou k dispozici na obecním úřadě ve Víru.

Více se můžete dovědět například na www.nezakladnam.cz.

Vírský mlýnek opět ve Víru

Když vyprávím o našem záměru postavit ve Víru „Vírský mlýnek“, mnohý z pamětníků se zasní a zavzpomíná, jak tenkrát zastavili s rodiči u silnice, sešli k potoku a obdivovali dílo pana Navrátila. Mnozí přiznali, že „Vírský mlýnek“ byl součástí jejich dětských snů- čerti brousící nože, policajt s pokutou, selka s válečkem, no a nikdo nezapomněl připomenout pantátu na záchodku…

Posledních dvacet let byl „Vírský mlýnek“ k vidění v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě, kde jej darovali dědicové pana Navrátila. Když už mechanizmus přestával sloužit, Vyrobil skvělý restaurátor pan Josef Filip z Velkého Meziříčí kopii mlýnku, která od jara do podzimu v muzeu baví malé i velké.

Jenže mlýnek se jmenuje Vírský, tak proč by neměl zase klapat ve Víru. A tak jsme loni požádali o dotaci a náš nápad se hodnotící komisi natolik zalíbil, že nám přiklepla čtyřicet tisíc korun. Ono to není moc peněz, ale pan Navrátil tenkrát pořídil mlýnek ještě levněji. Obec Vír k této částce přidá svůj podíl (asi sto tisíc korun) a pan Filip postaví nový mechanizmus (zatím jen s třetinou původních figurek), pan Havlíček vyrobí mlýnské kolo, další šikovní vírští na ně přivedou vodu a ve Víru už nebudou muset za svým mlýnkem jezdit do muzea. Jen někteří „znalci“ budou upozorňovat, že mlýnek není ve Víru, ale na Hrdé Vsi a tak jej budou chtít přejmenovat na „Hrdoveský mlýnek“. Nové umístění tohoto mechanizmu bylo totiž zvoleno u potoka Bystřice na zahradě domu č.p. 205, kde bydlívala rodina Sadílkova. Tam bude možno vybudovat klidovou zónu, kde obdivovatelé mlýnku nebudou rušeni projíždějícími auty a nebudou se muset bát o své děti.

Vírský mlýnek bychom rádi otevřeli ještě před začátkem turistické sezony.

clip-image002
Pohled s Vírským mlýnkem umístěným v novoměstském muzeu