Bystřicko zase čte dětem

Patnáct obcí mikroregionu Bystřicko, stejně jako vloni, zpříjemní dětem dlouhé zimní večery a čekání na jaro.

Ne každý rodič si v uspěchané době najde čas posadit se večer na okraj dětské postele a otevřít pohádkovou knihu. Projekt Bystřicko čte dětem je cesta, jak to trochu napravit a ukázat dětem i rodičům, že stačí 20 minut večerního čtení a usínání může být krásnější. Od prosince do března se proto po večerech budou scházet děti a jejich rodiče v družinách, školách i v knihovnách, aby se zaposlouchali do pohádek, pověstí, povídek i fantazií. Pohodlně uvelebení v křeslech nebo na polštářích budou vdechovat tajemné kouzlo setmělých míst, která většinou navštěvují jen za dne. Když se pak světla rozsvítí, bude prostor pro hry, hádanky, tvořivé dílny a další aktivity, které si jednotliví aktéři pro děti připraví.

Čtecí maraton v týdenních intervalech začíná 1. prosince 2008 ve Víru a končí v závěru března 2009 v Rozsochách. Mezitím se bude číst v Prosetíně, Zvoli, Dolní Rožínce, Ujčově, Rožné, Štěpánově, Dalečíně, Strážku, Bystřici, Písečném a v dalších obcích. Tento projekt finančně podpořil kraj Vysočina a společnost EON.

Harmonogram těchto posezení naleznete zde.

Vítejte v nové knihovně!

4. listopadu 2008 začala nová éra vírského čtenářství. Knihovna dostala nejen nové a důstojnější prostory a vybavení, počítače s veřejným internetem, ale i nový název a vlastní logo. Všichni čtenáři vyplňují nové registrace a dostávají nové průkazy.

knihovna-mlok-mlok Otevření knihovny si nenechaly ujít desítky lidí a knihovna zaregistrovala 19 čtenářů. Ti, kteří si vypůjčili knihu, dostali originální hrneček zhotovený právě pro příležitost otevření vírské knihovny.

Mezi první návštěvníky patřily i děti z družiny. Obohatily interiér knihovny o nádherný strom Knihovník a obrázky. Po důkladné revizi knižního fondu děti přednesly nacvičenou básničku a spořádaly mísu bonbónů. Některé z nich se ještě odpoledne vrátily, aby dostlaly své průkazky a vypůjčily si knížky.

A co je to ten MLOK?

Název vznikl úvahami nad názvem knihovny. Označení místní lidová knihovna je dost archaické (ale už byla hotová cedule). Označení Obecní knihovna by bylo asi vhodnější. Spojili jsme tedy oba názvy dohromady a vznikla z toho Místní lidová i obecní knihovna…tedy MLOK. Veškeré informace o MLOKu najdete zde nebo na nástěnce před vstupem do knihovny.

Na setkání v MLOKu se těší knihovnice Dana Říhová.

V druhé části článku následuje fotogalerie z otevření knihovny.

(Pokračování textu…)

Informace z knihovny

Omlouváme se všem, kteří se těšili na říjnové otevření knihovny. Naší snahou je, aby knihovna byla schopna poskytovat služby svým čtenářům v maximální možné kvalitě, a aby nabídka byla skutečně pestrá a zajímavá. Abychom toho dosáhli, jsme nuceni posunout otevření knihovny na pozdější termín, o kterém budeme včas informovat.

Už teď se ale můžete těšit třeba na veřejný internet nebo na zcela nové služby a akce, které bude knihovna pořádat. Dana Říhová, knihovnice

Vírská knihovna se znovu otevírá svým čtenářům!

Léto je pryč a sychravé podzimní dny přímo vybízejí k tomu, abychom si uvařili čaj, vzali do rukou knihu a pohodlně se uvelebili v křesle. Třeba tu správnou knihu pro své podzimní rozpoložení najdete právě ve vírské knihovně. Po krátké odmlce se vírská obecní knihovna znovu otevře svým čtenářům dne 7.10. 2008 ve 13h., a to v novém kabátě, v nových prostorách a s rozšířeným fondem knih. Nejen pro návštěvníky knihovny připravujeme řadu novinek a akcí, o kterých budeme průběžně informovat. První z nich bude pět prosincových večerů v rámci projektu Bystřicko čte dětem. Knihovna je připravena nabízet své bohatství každé úterý a pátek, vždy od 14 do 17h. Pro prvních 20 čtenářů je připraveno malé překvapení.

p-dorys vizualizace

Změny v knihovně

Obecní knihovna se začíná měnit. První důležitou změnou je, že do naší knihovny můžou čtenáři přijít každý týden, a to v úterý. Navíc jsme pracovní dobu prodloužili na dvě hodiny, takže bude otevřena od 15.30 do 17.30. hodin. Připravujeme také řadu setkání, přednášek a diskusí. Jako první chystáme na 6. prosince povídání se spisovatelem Hynkem Jurmanem- téma upřesníme v dalším čísle Novinek. Dále plánujeme čtení z knihy pro děti nebo promítání filmů s firmou Adrex. Návštěvníci naší knihovny se také mohou těšit na nové tituly a snad i na to, že se knihovna v dohledné době přestěhuje do prostor, které budou důstojnější než ty současné. Nové knihy v naší knihovně:

Philip Roth – Portnoyův komplex

Frederick Forsyth – Den pro šakala

E.L. Doctorow – Ragtime

Džuničiró Tanizaki – Deník bláznivého starce

Pierre Boulle – Most přes řeku Kwai

Francis Scott Fitzgerald – Něžná je noc

Margaret Atwoodová – Z hlubin

Erich Maria Remarque – Na západní frontě klid

Virginia Woolfová – Paní Dallowayová

William Eastlake – Hájili jsme hrad

Vladislav Vančura – Konec starých časů

Jack London – Martin Eden

Karel Poláček – Hostinec U kamenného stolu

Thomas Mann – Smrt v Benátkách

Henry James – Utažení šroubu

Stefan Zweig – Netrpělivost srdce

Karel Čapek – Krakatit

J.M. Coetzee – Život a doba Michaela K.

Tomasi di Lampedusa – Gepard

David Lodge – Den zkázy v Britském muzeu

Jorge Luis Borges – Obecné dějiny hanebnosti

Bernard Schlink – Předčítač

Sándor Márai – Svíce dohořívají

Curzio Malaparte – Kůže

Další nové knihy

V místní lidové knihovně přibyly nové knihy. Vyměňte je za televizi:

Shannon Drakeová

Zrádce

Shannon Drakeová

Nepřítel

Shannon Drakeová

Květ odvahy

Jude Deverauxová

Ohnivé dvojče

Jude Deverauxová

Ledové dvojče

Julie Garwodová

Strážný anděl
Posilování pro muže

Šárka Junková

Zachraň mě, lásko

Irena Brandejsová

I takový je život

Jitka Komendová

Štěstí na dosah

Jana D. Karlíčková

Ten kdo nezapomíná

Renata Šindelářová

Milující tyran

Markéta Harasimová

Nejkrásnější dar

Lenka Lanczová

Zašeptej

Vlasta Javořická

Rozdrcené štěstí

Vlasta Javořická

Koukol v pšenici

Pavlína Matoušová

Řekl: „Věř mi!“