Křest knihy o Chudobínu se blíží

Vesnička Chudobín. Že jste o vesnici toho názvu nikdy neslyšeli? A že jste ji marně hledali na mapě? To proto, že ona víska už neexistuje. Zalila ji voda. Před padesáti lety, kvůli vyšším zájmům, bylo zatopeno malebné údolí řeky Svratky vodami Vírské přehrady. Ale Chudobín přece jen existuje. Existuje díky půvabné knize a partě nadšenců, kteří ji dali vzniknout. Knížka Chudobín – historie zaniklé obce Vám umožní alespoň v myšlenkách vrátit se do vsi, kde se čas zastavil před padesáti lety. Představí Vám na mnoha krásných dobových fotografiích krajinu, domy i samotné občany Chudobína a jejich bohatý život.

chudobin-vizualizace

Pozvánka na zasedání zastupitelstva obce

Zveme Vás na veřejné zasedání zastupitelstva obce, které se koná ve středu 8. 3. 2006 v 17,30 hodin v Kulturním domě ve Víru.

Program:

  1. Zahájení
  2. Kontrola úkolů z minulého zasedání
  3. Plnění rozpočtu roku 2005
  4. Schválení rozpočtu na rok 2006
  5. Inventury za rok 2005
  6. Různé
  7. Diskuse
  8. Návrh na usnesení
  9. Závěr jednání

Doplněno: zápis a usnesení.

Otcové se rodí ve skříních

Tak, už je tu zase divadelní sezóna vírských ochotníků. Letos nazkoušeli hru Otcové se rodí ve skříních. Premiéru měli na domovské scéně 10. února a čeká je nejméně dvacet pět dalších představení ve Víru i v mnoha dalších obcích v našem okrese. Zvlášť je potřeba vyzvednout dvě představení v Bystřici nad Pernštejnem a plánovanou šňůru na východním Slovensku.

f1000001

(Pokračování textu…)

Zasněžený Pyšolec

obrazek Jak zmiňuji i ve fotogalerii, při pohledu na siluety zdiva na kopci nad dolní přehradou mě vždy zajímalo, jak Pyšolec asi tak v zimě vypadá. Zatímco letní zeleň ho před pohledem z dálky celý skryla, v zimě pohledu na něj nic nebránilo a stejně tak nic nebránilo pohledu z něj do údolí. Přiznám se, že výsledný zážitek neodpovídal očekávání (z Víru toho bohužel moc vidět nebylo), ale brodění se sněhem až ke kolenům má také svoje kouzlo. Fotografie z této vycházky jsem umístil do galerie.

Vír z ptačího pohledu

mapy-seznam-hraz Je to asi necelý rok zpátky, co jsem k tomuto webu připojil letecké fotky. Ne proto, že by byly užitečné k něčemu jinému než kochání, ale proto, že k nim měl málokdo přístup. O rok později je již ale vše jinak. Satelitní fotografie celého světa zveřejnila firma Google na svých mapách a v programu Google Earth, letecké fotografie Prahy zase Atlas a nyní (zkušebně) pokryl celou republiku server Seznam. Není nic snažšího než si jeho mapy přepnout ze Základních na Letecké a doputovat až nad Vír.

A tak zatímco jsem před rokem složitě sestavoval aktuální letecké fotky, nyní jsou tu vysoce detailní fotografie celé republiky. Kdokoli se tak může bez větší námahy podívat na Pražský hrad, na letadla na Ruzyni, na temelínskou jadernou elektrárnu či hrad karlštejn

Táčky

Na Tři krále se konaly v kulturním domě Táčky. Snad nikdo (ani pořadatelé) netušil, co táčky jsou, ale záměrem bylo odpoutat lidi od televizních přijímačů (zrovna skákal Janda) a poslechnout si vzpomínání pamětníků nad kronikou, nebo nad fotografiemi, které byly už dávno zapadlé prachem. A tak si zájemci mohli vyslechnout příběh o pohnuté historii rodiny Valnerovy, zavzpomínali jsme si na sousední obec Chudobín a na události související se stavbou Vírské přehrady. Povídání se sice nevyvíjelo tak dobře jako při talkshow Haliny Pawlovské nebo Jana Krause, ale přesto si myslím, že podobná akce si zaslouží opakování a že to nebyl pro přítomné promarněný večer.

pict0171

Chudobín

Překrásná kniha o obci Chudobín se blíží k dokončení, v současné době probíhají poslední korektury a vybíráme nejvhodnější tiskárnu. Křest knihy jsme po domluvě s pořadateli naplánovali na dobu Vírských výletu tj. počátkem května a místem křtu by se měl stát přímo Chudobín. Daří se nám shánět i sponzory, kterým děkujeme už nyní a poděkujeme jim ještě jednou přímo v knize.

chudobin-08-1

Hlasujte pro náš web v soutěži Zlatý erb!

Druhého ledna byl vyhlášen další ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky obce či města v daném kraji. Naše stránky budou již třetím rokem usilovat o co nejlepší umístění, o čemž rozhodne z odborníků složená porota.

Kdokoli může ovšem přispět hlasem v soutěži o Cenu veřejnosti. Máte-li tedy e-mailovou adresu a chuť podpořit náš web, s chutí do toho! Stačí přejít níže uvedeným odkazem na informace o obci na portálu MOOL, tam vyplnit krátký formulář s e-mailovou adresou a potvrdit jej. Na zadanou adresu dojde zpráva s odkazem, jehož navštívení potvrdí váš hlas. Pokud tak neučiníte, váš hlas nebude uznán.

Dejte nám svůj hlas pro cenu veřejnosti. Děkujeme!

Na vítězství v této kategorii minulý rok (a v našem kraji) stačilo lehce nad 100 hlasů. Rozhodnout tedy může každý. Líbí-li se vám tedy náš web, hlasujte pro něj. Je-li tomu jinak, ozvěte se v komentářích a my se pokusíme vše vyřešit.

Noční hráz vírské přehrady

nocni-prehrada-2005

Noční stěna hráze focená s dlouhou závěrkou (15s). Renovace zábradlí se vztahovala i na nové lampy. Nyní je rozsvícená každá třetí, ovšem podivný skok v pravé části mi nejde z hlavy.

V druhá části textu je stejný záběr z ledna 2004.

(Pokračování textu…)

Zimní Vír

Vánoce se blíží a zatímco se náš web oblékl do vánočního, vyhledal jsem na disku fotografie vesnice z 28.listopadu, kdy nasněžilo a záhy poté vysvitlo slunce na modré obloze. Takových dní aby v roce/zimě pohledal, vyrazil jsem tedy ven a nafotil několik míst v okolí.

Sněhulák v Loučkách

Jeho prakticky přesná pozice na (letní) mapě. Autor se může přihlásit v komentářích 🙂

snehulak

(Pokračování textu…)