Virtuální kronika

Zákonem ze dne 30. ledna 1920 č. 80 Sb. ukládá se politickým obcím v celé Československé republice povinnost pečovati o řádné a pečlivé zapisování místních pamětí do trvanlivé knihy, obecní to kroniky.

Těmito slovy začíná (a zároveň svůj vznik vysvětluje) první kronika obce Vír. Od roku 1924 byl zaznamenáván život v obci a letmo i události ve světě. První kronika pokrývá období let 1924 až 1958, ve své závěrečné části se tedy věnuje stavbě přehrady.

ukazka-kroniky

Virtuální kronika obce Vír

Nasnímaná je v současnosti pouze první kronika, další části tudíž ještě nejsou aktivní. Pod každým listem je také pole pro zadání podstatných informací, o kterých daná strana kroniky pojednává a které může uložit úplně každý. V budoucnu pak půjde tyto informace použít pro vyhledávání.

Vírský mlýnek opět ve Víru

Když vyprávím o našem záměru postavit ve Víru „Vírský mlýnek“, mnohý z pamětníků se zasní a zavzpomíná, jak tenkrát zastavili s rodiči u silnice, sešli k potoku a obdivovali dílo pana Navrátila. Mnozí přiznali, že „Vírský mlýnek“ byl součástí jejich dětských snů- čerti brousící nože, policajt s pokutou, selka s válečkem, no a nikdo nezapomněl připomenout pantátu na záchodku…

Posledních dvacet let byl „Vírský mlýnek“ k vidění v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě, kde jej darovali dědicové pana Navrátila. Když už mechanizmus přestával sloužit, Vyrobil skvělý restaurátor pan Josef Filip z Velkého Meziříčí kopii mlýnku, která od jara do podzimu v muzeu baví malé i velké.

Jenže mlýnek se jmenuje Vírský, tak proč by neměl zase klapat ve Víru. A tak jsme loni požádali o dotaci a náš nápad se hodnotící komisi natolik zalíbil, že nám přiklepla čtyřicet tisíc korun. Ono to není moc peněz, ale pan Navrátil tenkrát pořídil mlýnek ještě levněji. Obec Vír k této částce přidá svůj podíl (asi sto tisíc korun) a pan Filip postaví nový mechanizmus (zatím jen s třetinou původních figurek), pan Havlíček vyrobí mlýnské kolo, další šikovní vírští na ně přivedou vodu a ve Víru už nebudou muset za svým mlýnkem jezdit do muzea. Jen někteří „znalci“ budou upozorňovat, že mlýnek není ve Víru, ale na Hrdé Vsi a tak jej budou chtít přejmenovat na „Hrdoveský mlýnek“. Nové umístění tohoto mechanizmu bylo totiž zvoleno u potoka Bystřice na zahradě domu č.p. 205, kde bydlívala rodina Sadílkova. Tam bude možno vybudovat klidovou zónu, kde obdivovatelé mlýnku nebudou rušeni projíždějícími auty a nebudou se muset bát o své děti.

Vírský mlýnek bychom rádi otevřeli ještě před začátkem turistické sezony.

clip-image002
Pohled s Vírským mlýnkem umístěným v novoměstském muzeu

Soutěžíme o Zlatý erb

Jako každoročně i letos jsme se přihlásili do soutěže Zlatý erb. V této soutěži se utkávají webové stránky měst a obcí. V naší kategorii soutěží dvacet osm obcí. Domnívám se, že naše stránky www.virvudolisvratky.cz jsou stále lepší a jejich šance na dobré umístění je rok od roku větší. Každý, komu se naše stránky líbí může pomoci jejich dobrému umístění alespoň v soutěži o cenu veřejnosti. Pokud kliknete na slůvko „hlasujte“ pod logem soutěže na našich stránkách, otevře se vám stránka soutěže, na které vyplníte formulář, odešlete jej a pak počkáte na email, který vám bude zaslán. V tomto emailu odkliknete adresu, která je v něm napsaná a tím bude váš hlas odeslán. Jelikož je naše obec jediným soutěžícím z mikroregionu Bystřicko, dáváte svůj hlas zástupci mikroregionu!

Hlasujte pro nás! Děkujeme.

Sníh nám dlouho nevydrží

Zatímco před rokem jsme noční sněžení na tehdejších desítkách centimetrů sněhu ani nezaznamenali, dnes ráno nešlo přehlédnout. Několik málo centimetrů mokrého sněhu pokrylo celé údolí a statečně bojovalo s pár stupni nad nulou. Najedete-li kurzorem na obrázek pořízený v 9:40, objeví se záběr z přibližně třetí hodiny odpolední.

tani-snehu-snih

Zimní vzhled stránek

Po rozpačitém prosinci a vetší části ledna konečně přišla ta pravá zima (ťuk ťuk ťuk) s teplotami pod nulou a spoustou sněhu. A abychom šli s dobou, převlékáme vírské stránky do zimního vzhledu.

Současně se také zapojujeme do soutěže Zlatý erb o nejlepší obecní stránky, můžete nás tedy podpořit (v hlasování veřejnosti) zasláním vašeho hlasu.

zimni-loucky

Práce na připravované knize o Víru v plném tempu

Celý autorský kolektiv pokračuje ve shromažďování materiálů. Povodí Moravy s.p. přislíbilo přispět na realizaci knihy finančně za podmínky, že v ní bude kapitola o Vírské přehradě a kniha tak připomene letošní padesáté výročí dokončení přehrady.

clip-image001

Ochotníci zahájili zkoušení

Nácvik divadelního představení pro sezónu 2007 zahájili vírští ochotníci už 11. 12. 2006, kdy se definitivně dohodli na výběru hry, což nebylo nijak lehké. Rozhodli se nakonec pro hru od Wericha a Voskovce – Nebe na zemi. Lehké nakonec nebylo ani obsazení jednotlivých rolí, neboť očekávaná dlouhá sezóna s více jak dvaceti představeními některé členy odradila, a tak se hledaly nové tváře. A některé se už objeví v nacvičované hře. Několik rolí bude také alternováno.

Premiéru naplánoval soubor na pátek 2. března 2007 před domácím publikem.

Vysočina MX CUP 2006

Motokrosový pohár Vysočina MX CUP vstoupil v roce 2006 pod tímto názvem do svého druhého ročníku, i když jeho historie je ve skutečnosti delší, neboť navazuje na závody, které se v předcházejících letech konaly pod jinými názvy. Na úplném začátku byla snaha několika nadšenců, kteří měli rádi motokros a doslova v polních podmínkách uspořádali první závody s účastí hrstky závodníků. Byl to ale velice důležitý okamžik v historii poháru.

Od té doby se mnohé změnilo. Pohár Vysočina MX CUP se stal v motokrosových kruzích známým pojmem, mnohonásobně vzrostl počet jeho účastníků a s tím také pochopitelně vzrostla organizační náročnost celé akce. Byly vyřešeny administrativní náležitosti, našli se partneři pro zastřešení poháru a rovněž byl vyřešen způsob registrace licencí jezdců. Vše postupně dostávalo svůj pevný řád.

vysocina-mx-cup-2006

(Pokračování textu…)

Oslava Nového roku ve Víru

Mnozí vírští občané se rozhodli, že Nový rok roku 2007 oslaví otužilstvím. Rok 2007 totiž je pro milovníky vody, otužování a Víru rokem velice významným. Před padesáti lety byla dána slavnostně do provozu Vírská přehrada. Před dvaceti lety byla bez dnes nezbytného zdůvodnění zakázána na Víru jakákoliv rekreace včetně rybaření,koupání a procházek v okolní nádherné přírodě. A letošní rok byl vyhlášen mezinárodním polárním rokem. Co jiného by mohlo vírské čtveráky napadnout, než že se půjdou na Nový rok vykoupat do přehrady. Těch, kteří se k tomu nakonec odhodlali bylo sedm a pro kvalitu vody v přehradě to zajisté neznamenalo žádnou újmu, ale pro kvalitu života lidí v okolí to byla jedna příjemná akce, která určitě stála za to.

jirka-a-jarda

(Pokračování textu…)