Ohlédnutí za Vírským vánkem

obrazek01 Obec Vír a O.S. Miret za podpory Fondu Vysočiny pořádaly nultý ročník divadelního festivalu Vírský vánek.

Stáhněte si tento článek jako PDF dokument.

V překrásné přírodě údolí řeky Svratky proběhl v době od 27. srpna do 2. září 2007 divadelní a hudební festival Vírský vánek. Tento festival vznikl díky Vírským ochotníkům, kteří už devadesát devět let baví diváky na Vysočině i jinde, díky paní Idě Kelarové a panu Peterovi Serge Butkovi, kteří říkali, že sny se mají plnit, díky divadelním a hudebním umělcům, kteří neodmítli vystoupit v naší malé vesničce a díky mnoha vírským občanům, kteří se nechali přemluvit, aby si připli placku s nápisem POŘADATEL a pak byli ochotni tři dny zajišťovat chod festivalu.

obrazek02 Název dostal festival podle slavného likéru, který v dobách první republiky vyráběl pan Šťastný a o kterém byli všichni přesvědčeni, že je už jen vzpomínkou. Když se nám pak v průběhu příprav na festival povedlo čirou náhodou objevit návod na výrobu Vírského vánku, hned jsme věděli, že slavný likér musí být součástí festivalové tabule.

Program festivalu zahájili v pátek večer vírští ochotníci. Ti samozřejmě nemohli chybět a tak vystoupili s představením hry J. Voskovce a J. Wericha Nebe na zemi.

obrazek03 Po nich zahrála všem účastníkům k poslechu i k tanci Bystřická kapela, s kterou zpíval Vojtěch Dinga (úspěšný účastník soutěže Česko hledá superstar) se svou sestrou Ivou Sysovou.

V sobotu ráno si děti mohly vyzkoušet výrobu masek s výtvarníkem a hercem Adamem Novákem, který se proslavil především rolí Petra Bajzy v seriálu Bylo nás pět.

Po poledni už byli nachystáni Števo Capko a Jiří Bilbo Reidinger s velkolepou klauniádou nazvanou nenápadně Talíře.

Loutkovou pohádku o hrochu Oranžochovi sehrálo spřátelené divadlo Zkladanka z Nového Města na Moravě.

(Pokračování textu…)

Vírský vánek 2007

Obec Vír a o.s. MIRET pořádají VÍRSKÝ VÁNEK

mont-1

Uvolněný festival otevřeného divadla

Festivalový program od 31.8. 2007 do 2.9. 2007

Festival je koncipovaný jako setkání ochotnických a profesionálních divadelníků, ve venkovském regionu, konkrétně v obci Vír a v přilehlém okolí. Představení se budou uvádět nejenom v kulturním domě, ale také v nejrůznějších prostorech obce a okolí (například obecní park…).

(Pokračování textu…)

Ukončení divadelní sezóny vírských ochotníků

V pátek 4. května 2007 ukončili před domácím publikem divadelní sezónu vírští ochotníci. Od premiéry 2. března absolvoval soubor 22 představení ve 20 obcích a jejich výkon shlédlo více jak tři tisíce diváků. Zatímco v loňské sezóně připravila pro ochotníky nejedno překvapení dlouhá zima, letos bylo naopak teplé a slunečné počasí, což se někdy projevilo i na návštěvě. Není snadné se rozhodnout, jestli si užívat slunečné odpoledne na kole v přírodě nebo jít na divadelní představení. Přesto mohou být vírští ochotníci spokojeni jak s návštěvností svých vystoupení, tak s ohlasy diváků. Vždyť i na zcela nové „štaci“ v Ořechově (u Křižanova ) odcházela po představení stovka spokojených diváků. Soubor opět zaujal nejen výkony herců, ale také originálními kostýmy a nápaditou scénou podpořenou hudebními a zvukovými efekty. I když svoji sezónu ochotníci oficiálně ukončili, čeká na ně ještě mimořádné vystoupení 1. června v Olešnici n.M. v rámci folkové přehlídky „Olešnická kytka“, ale ani to není konec. Jedno vystoupení by měli mít při festivalu „Vírský vánek“ a v jednání jsou i vystoupení v září na Slovensku, v družebním Vranově n.T.

Ochotníci zahájili zkoušení

Nácvik divadelního představení pro sezónu 2007 zahájili vírští ochotníci už 11. 12. 2006, kdy se definitivně dohodli na výběru hry, což nebylo nijak lehké. Rozhodli se nakonec pro hru od Wericha a Voskovce – Nebe na zemi. Lehké nakonec nebylo ani obsazení jednotlivých rolí, neboť očekávaná dlouhá sezóna s více jak dvaceti představeními některé členy odradila, a tak se hledaly nové tváře. A některé se už objeví v nacvičované hře. Několik rolí bude také alternováno.

Premiéru naplánoval soubor na pátek 2. března 2007 před domácím publikem.

Otcové se rodí ve skříních

Tak, už je tu zase divadelní sezóna vírských ochotníků. Letos nazkoušeli hru Otcové se rodí ve skříních. Premiéru měli na domovské scéně 10. února a čeká je nejméně dvacet pět dalších představení ve Víru i v mnoha dalších obcích v našem okrese. Zvlášť je potřeba vyzvednout dvě představení v Bystřici nad Pernštejnem a plánovanou šňůru na východním Slovensku.

f1000001

(Pokračování textu…)