Pozvánka na vzpomínkový večer Franty Kocourka

kocourek Je tomu 20 let, kdy 7. července 1991 ve  Víru na Hrdé Vsi zemřel silák František Kocourek.

Zveme všechny příznivce brněnského siláka a umělce, recesisty, mystifikátora, baviče Františka Kocourka, na vzpomínkový večer. Můžete si prohlédnout výstavou fotografií a dokumentů z jeho života. V kulturním programu vystoupí Valdemar Plch, skupina Nerez boys a mnoho dalších hostů.

Setkání se bude konat 9. července 2011 od 16hodin na náměstí Jary Cimrmana, v hospůdce Veselý statek ve Víru.

Přijde si poslechnout vyprávění o kamarádovi, který žije v srdcích nás všech.

bolek

Karel Popelka

Loňská bitva o Zubštejn

Při příležitosti blížící se letošní bitvy o Zubštejn nám pan Karel Popelka zaslal fotografie z loňské bitvy. Můžete si je prohlédnout zde, ale určitě si tuto akci nenechte ujít a zajděte se podívat 23. července na vlastní oči.

Dopisy z konce války o zničení mostu přes Svratku

Pan Jaroslav Sadílek z Vyškova nám zaslal dva naskenované dopisy od svých prarodičů, ke kterým připsal:

„V týdnu jsem si prohlížel náš rodinný archiv (dlouhé zimní večery) a náhodou jsem objevil dva dopisy, jejichž obsah by mohl zajímat i občany Víru.

Můj dědeček z maminčiny strany, Josef Makovec z Hrdé Vsi (č.19) a moje babička z otcovy strany, Jindřiška Sadílková z Víru (č.2), v něm popisují události z konce války (1945). Především zničení mostu přes Svratku partyzány. Dopis poslali po panu Jelínkovi do Drnovic u Vyškova, kam se moji rodiče, Zdenka a Jaroslav Sadílkovi,  odstěhovali za války za prací. Pošta nefungovala a on jezdil do Prostějova na kole. V dopise zmiňovaný Frantík (Sadílek) byl od narození tzv. na vozíku.“

Jaroslav Sadílek, Vyškov

Dopisy jsou naskenovány ve formátu PDF ve vysokém rozlišení. Chcete-li si je stáhnout do počítače nebo prohlédnout v prohlížeči, stačí kliknout na obrázek a chvilku počkat.

Dopis od Jindřišky Sadílkové
dopis-jidriska
Dopis od Josefa Makovcedopis-josef

Pomozte nám v pátrání

Dne 11. února 2011 jsem dostal emailem stručný dotaz od paní Neubertové, zda měl ve Víru hotel pan Šťastný. Několika řádky jsem jí odpověděl, že ano, že pan Šťastný ve dvacátých letech dvacátého století ve Víru vybudoval chatu v alpském stylu.

21. února 2011 nám přišel na obecní úřad balíček s lístkem. Na lístku stálo: „Posílám vám fotografie (r. 1931) z pozůstalosti mé tety JUDr. Marie Lauschmannové. Máte skvělé www stránky.“ Podepsaná Ing. Miroslava Neubertová. V balíčku bylo nádherně zpracované album fotografií, z nichž část se týkala Víru a okolí. Jelikož na lístečku byl na paní Neubertovou i telefon, ihned jsem ji kontaktoval. O moc víc jsem se ale nedověděl. Paní Neubertová si je zkrátka vědoma, že to co pro ni nemá žádnou hodnotu, může mít velikou hodnotu pro někoho jiného. A tak si dala tu práci, a místo aby vyhodila staré fotografie na smetiště, odeslala je nám.

Kdybychom je nechali ležet v archivu, snaha paní Neubertová by vyšla vniveč a tak jsem fotografie oskenoval a rád bych se s vámi o ně podělil. Vezměte k počítači babičku nebo dědečka a zeptejte se jich, jestli jim ty obličeje a jména něco neříkají. Třeba se zase dozvíme něco víc o naší historii.

A ještě mne napadá: Kdo máte podobné poklady doma, oskenujte je, nebo je přineste, abychom to udělali my a podělte se o ně s ostatními.

Pár ukázek z fotogalerie

Kompletní fotogalerie

Všechny fotografie jsou zveřejněny ve fotogalerii Pozůstalost paní JUDr. Marie Lauschmannové.