(Pozor, tento článek byl publikován před 11 lety)
Katastrální úřad se na nás obrátil s prosbou o upřesnění místních názvů v naší obci. Připravili jsme mapku s místními názvy, které známe. Prosím, prohlédněte si ji a doplňte, popřípadě upřesněte je. Námi vytvořené místní názvy jsou psány červeně. Mapka byla 19. 4. aktualizována (čitelnější je velká verze v předchozím odkazu).
Své připomínky pište do komentářů níže, prosím.
Karel Lejska
Obrázky se prakticky nedají přečíst (alespoň na monitorech s vyšším rozlišením).
Marek Klusák
Obrázky jsem vyměnil a přidal odkaz na velkou verzi.
Jitka Štouračová
Silnici od mostu k Rotteru, pod Klubačicí, jsme vždy říkali „Skálí“.
irena prudká
Přes most doprava je Rusko, doleva nahoru je Hranovec
irena prudká
no ale na začátku je přece „posraná skalka“ 🙂
Zdeněk Šudoma
S tou skalkou máš pravdu, název má vskutku historický.
Ladislav Stalmach
Pan Rudolf Ondráček upozornil, že v knize „Vír v údolí Svratky“ se místním názvům věnuje hned několik stran. Doplnil jsem tyto názvy do mapy. Jedná se však jen o návrh, budu vděčný za další upřesnění. Ta mohou spočívat jednak v doplnění dalších názvů, ale také v upřesnění polohy nebo pravopisu.
Miroslav Veselý
Dobrý den. Můžete prosím do mapy zaznačit, kde se nachází tzv. „Šťastného sluj“? Našel jsem tento název ve starých pohlednicích, co jsou oskenovány k nahlédnutí na stránkách Víru. Prý to místo zaniklo, ví někdo místní, z jakého důvodu? Rád bych se na toto místo vypravil podívat, měla tam být jeskyňka a pramen. Doplňuji totiž nové studánky do databáze na http://www.e-studanky.cz Je to blízko místního názvu „U sluje“? Procházel jsem spoustu map, i turistických, ale nikde nic… Rád bych také upřesnil, že ne celý Vír leží v údolí Svratky. Budeme-li brát místní část Víru – Hrdou Ves, tak je to také v údolí Bystřičky a tamní trať „Na říčkách“ sahá až k táboru Jitřenka a na starých mapách až ke zřícenině Aueršperk. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. M.Veselý, hydrogeolog Bystřice n.P.
Miroslav Veselý
Protože (ač jsem je marně hledal) jsem na stránkách Víru v údolí Svratky nikde nenašel žádné staré mapy, tak jsem pro zájemce ještě přichystal staré mapy stabilního katastru (císařský otisk) Víru z r.1826 ke stažení, má celkem 3 listy http://mir.vesely.sweb.cz/VIR_1.pdf http://mir.vesely.sweb.cz/VIR_2.pdf http://mir.vesely.sweb.cz/VIR_3.pdf a také 1 list mapy katastru Hrdé Vsi http://mir.vesely.sweb.cz/HV.pdf tak snad to bude k něčemu a pro někoho užitečné. Z tohoto by se mělo především při interpretaci místních názvů primárně vycházet, to se mělo po generace přenášet a modifikovat (Za vodou –> Závodí) dál a vedle toho vznikly i názvy nové. Budu jen rád, když je i obec s laskavostí převezme a dá na svůj oficiální web. Mapy byly staženy z veřejně přístupné části ČÚZK.
Ladislav Stalmach
Vážený pane Veselý,
Vaše příspěvky mne nesmírně těší a předpokládám i mnohé další občany a příznivce Víru. Mapy rádi s Vašim svolením zveřejníme na našich stránkách a nyní, když máme takovéto vzácné materiály určitě budeme katastru navrhovat ať při práci na nové mapě s historickými názvy počítá.
Miroslav Veselý
Ale vůbec to není vzácné, pane starosto, kdo chce a umí hledat, jednoduše to najde, kdyby jste si tyto materiály vyžádali na KÚ v Bystřici, jistě by Vám tyto zcela veřejné listiny také zdarma poskytli. Je jen otázka, jestli to někoho zajímá nebo ne. To svolení mimochodem žádejte po nich, copyright na mapy vlastní právě ČÚZK (obsahují vodoznak). Na jejich stránkách máte popsáno, co s mapami smíte dělat a kdy je svolení potřeba – zejména pokud byste je využili na publikace s komerčním využitím. Se zpřístupněním na obecních stránkách a volným stažením by neměl být problém. Další historické mapy, jako 1. či 2. vojenské mapování najdete na http://www.mapy.cz. Mějte se a ať Vám jde práce od ruky! A kdyby jste řešil nějaké problémy okolo studní, stačí dát vědět a nebo se obraťe na Vaše oblíbené Povodí Moravy (Dyje) a.s.
Ladislav Stalmach
Když jsem psal svůj poslední komentář, věděl jsem, že si slovíčkem „vzácné“ nabíhám na Váš smeč. Bylo mi jasné, že se jedná o listiny, které si na internetu MŮŽE najít každý, ale na internetu si může najít každý mnohé, jenže prostě nenajde, protože není v silách jednoho jedince vše najít. A proto se opravuji a děkuji Vám, že jste nám zprostředkoval materiály, o kterých jsme nevěděli a které jsou pro nás samozřejmě velmi vítané. Naběhl jsem si samozřejmě i ohledně autorských práv. Vodoznak ČUZK jsem viděl a když jsem komentář „odpálil“, tak jsem si říkal: spíš musíš zavolat tam. A tak jsem to uzavřel pořekadlem novinářů : papír snese vše…:) Ohledně studny bych dotaz také měl, ale ten Vám pošlu do emailu.
[11] Miroslav Veselý:
Miroslav Veselý
Nevím, o čem víte, či nevíte, co máte či nemáte v kanceláři zamčeného v šuplíku nebo pověšeného na zdi, co chcete či co nechcete zveřejnit na stránkách obce, to záleží čistě na Vás a adminovi p.Klusákovi. Do národní databáze pramenů a studánek na http://www.e-studanky.cz sháním chemické rozbory pramenů a studánek na Bystřicku, pokud by jste nějaké analýzy měl a byl ochoten s nimi seznámit i širokou veřejnost z řad různých organizací ochrany přírody, byl bych Vám za to vděčný. Z vírska by mne zajímaly 3 studánky – „V Ledničkách“ na severním úpatí Povrchnice, „Na hrázi“ u zatáčky cca 100 před začátkem hráze vodního díla Vír a pramen u „Železné štoly“. Díky za jakoukoliv ochotu a podklady!
Marek Klusák
Dobrý den, konečně jsem se k tomu dostal a k historickým mapám vytvořil samostatnou stránku. Děkujeme za podklady ke stabilnímu katastru.
Miroslav Veselý
Pane Klusáku, není za co. K mapám doplňuji, že na http://www.mapy.cz jsou i novější barevné letecké mapy (ortofotomapy) a možná by stálo za to udělat pohled na vírskou přehradu před její výstavbou a po ní. Mohu také nabídnout výřezy dalších tematických map a to konkrétně geologickou, hydrogeologickou (i s legendami) a vodohospodářskou, budete-li o to stát. Používám je ke své práci. Pan starosta Stalmach si svůj dotaz asi rozmyslel, neb po týdnu od jeho poslední reakce jsem dosud nic do své e-mailové schránky od něho neobdržel. Uvedenu ji mám správně. Bohužel nikdo mi nic nenapsal ani o analýzách podzemní vody k těm studánkám, asi nejspíše žádné neexistují třeba z důvodu, že nejsou obecní, ale soukromé. Zkusím si najít parcely na katastru.
Marek Klusák
[15] Miroslav Veselý: Dobrý den, máte-li i jiné materiály, můžete mi je naposílat a uvidíme, jestli z nich půjde vytvořit něco pro návštěvníky zajímavého.
Proč si pan Stalmach svůj dotaz rozmyslel vám nepovím. O obecních analýzách podzemní vody u studánek nic nevím, pouze jsem se během let dostal k soukromým měřením, kvůli kterým jsem přestal pít vodu ze studánek U Hráze a U Železné štoly 🙂
Miroslav Veselý
Pro zájemce, nejen z řad turistů a poutníků, posílám odkaz na dvě vírské studánky a to „V Ledničkách“ (http://www.estudanky.eu/…v-lednickach), pramen „U Hráze“ (http://www.estudanky.eu/996) a nově zaregistrovanou studánku „U Vilímů“ čili „U železné štoly“ (http://www.estudanky.eu/…nka-u-vilimu). Panu starostovi děkuji za provedení a že si udělal čas minulou sobotu. Byl jsem zároveň administrátory studánkového registru požádán, ať se pokusím něco zjistit o chemicko-fyzikálních a bakteriologických analýzách, pokud byly z těchto tří zdrojů v minulosti nebo aktuálně kýmkoliv provedeny, tak o tom uvítám jakékoliv informace. Žádost platí stále.
Karel Lejska
Ještě bych zmínil „indikační skici“ Víru, Korouhvice, Chlumu, Věstína a Věstínku, která je oproti mapám stabilního katastru zajímavá tím, že obsahuje jména majitelů některých pozemků. Navigace je celkem náročná, ale jde to:
http://www.mza.cz/…ci/index.php#…
Indikační skici Chudobína a Hlubokého jsem nenašel, dejte vědět, pokud jsou někde online k dispozici.
Karel Lejska
Jak je to vlastně s tím Špimberkem a Špilberkem? Podle knihy o Víru je Špimberk totéž co Špinberk. Je ale Špilberk totéž, nebo ne? Podle katastrální mapy se obě vyvýšeniny nad Loučkami jmenují Špimberk. Do této mapy to asi přešlo ze staršího pozemkového katastru, kde je použit starší (germanizovaný) název Špimberg. Ale nevím, kde se na mapy.cz vzal název Špilberk pro východní vyvýšeninu (u Horymírky).
Nebylo by zvláštní, kdyby se dvě místa poblíž sebe jmenovala tak podobně, jen se záměnou jednoho písmena? Nejde spíš o jednu oblast, která má různé názvy?
Marek Klusák
Já znám pouze Špimberk jako kopec hned nad fotbalovým hřištěm, více k tomu za sebe říct nemohu 🙂
Zdeněk Lipský
Dostal jsem se k tomuto tématu bohužel až nyní. Místní názvy mě ale vždycky zajímaly a řadu místních názvů ve Víru znám od malička podle toho, jak se používaly v naší rodině. Kromě těch, které jsou v mapě již uvedené, mohu uvést názvy některých našich pozemků, jak se táhnou od chalupy směrem nahoru a pak až k přehradě:
Palouček, Zahrady (tam je dosud pole), Klínek, Horka (les), Žlíbky (louky), Kopec (tam končil lyžařský vlek, je to rozvodí s výhledem současně na Vír i na přehradu), Bořina (les), Dolina (Přední, Zadní), Kopanina, Palouk. Mnoho dnešních lesních pozemků bylo dříve zemědělskou půdou a byly zalesněné až po druhé válce, ale to je obecný jev všude v členitém terénu. Rozdíly ve využívání krajiny dříve a dnes krásně ukazují staré mapy, které jsou na internetu volně přístupné. Ale také staré pohlednice, které jsou na vírském webu.