(Pozor, tento článek byl publikován před 10 lety)

bkvp-9-r-022

Jan Janů – vítěz 9.ročníku

Na 9. ročníku horského běhu ve Víru se sešlo rekordních 83 závodníků z ČR, Slovenska a Rumunska . Mezi muži nechyběl loňský vítěz Jiří Wallenfels ze Sokola Vinohrady, 3. z letošního mistrovského maratonu Mulugeta Serbessa z Týna nad Vlt., brněnský Tomáš Ondráček, ale také teprve dvacetiletý Jan Janů z Hvězdy SKP Pardubice, loňský vítěz Běchovic v kategorii juniorů. V ženách pak loňská vítězka Anna Krátká z Hvězdy SKP Pardubice, nestárnoucí Ivana Martincová z Mor. Slávie Brno a dalších 9 závodnic. Počasí, které bylo v posledních dnech spíše špatné, se umoudřilo a pro běh bylo skoro ideální.

bkvp-9-r-028

První tři na stupních vítězů (Janů, Serbessa, Wallenfels)

Hned po startu šla do čela dvojice Serbessa, Janů a na třetím místě se držel Wallenfels. K očekávanému souboji v kategorii žen mezi Krátkou a Martincovou nedošlo, když pro obnovené zranění, asi po uběhnutí 1 km, musela Martincová odstoupit. Pátý kilometr proběhla na čele dvojice Serbessa, Janů v čase 17:31 min., Wallenfels ztrácel 1:08 min., Krátká proběhla v čase 23:05 min. Na 10. km byl na čele Serbessa (34:16 min.) o 12 sekund před Janů, 2 min. ztrácel Wallenfels a další dvě Chlubna. K rozhodujícímu útoku mladého Janů došlo po 10 km při stoupání z Dalečína do Veselí, kdy se dostal před Serbessu a svůj náskok, který činil na 22 km jednu minutu, si udržoval až do cíle. Svým vítězstvím překvapil nejen diváky, pořadatele, ale i o 22 let staršího Serbessu. Třetí místo si udržel Wallenfels před Dvořákem z Biatlonu Prostějov a Glierem z Mor. Slávie Brno. V ženách zopakovala své vítězství z loňského roku Anna Krátká před Terezou Procházkovou z Ořechova a Magdou Krejčovou z Brna. Dva závodníci závod nedokončili.

Pořadatel vyhlásili výsledky 20 minut po doběhnutí posledního závodníka s tím, že kromě pohárů a finančních odměn pro nejlepší, obdržel každý závodník věcnou cenu, diplom a výsledky. Pořadatelé pozvali všechny závodníky na 60. ročník Malého svrateckého maratonu – mistrovství ČR veteránů, který proběhne v sobotu 24. srpna 2013.

V doprovodném závodě pro příchozí „Přes přehradu“ zvítězil v kategorii mužů Jakub Zajíc ze Sokola Kolín a v ženách pak Karolína Strnadová z AHA Vyškov.

Kompletní výsledky: Výsledky běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady 2013

Další fotografie: Horský běh Bystřickem kolem Vírské přehrady 2013 od čtenářky Therress.