Malé vylepšení vzhledu
Pokud to není znát nebo pokud se vám to nezdá, zkuste myší označit text v hlavičce stránky „Vírské internetové stránky“ (ten, za nímž je obrázek). Pokud se vám to povede, máte v prohlížeči uloženou stále starou verzi. Klikněte na tlačítko Aktualizovat (v prohlížeči) nebo stiskněte najednou CTRL a písmeno R.
Dříve byl totiž tento text tvořen textovým nadpisem, nyní je ale vepsán přímo do obrázku v hlavičce (mimochodem, je to pohled z hráze přehrady po hladině), nelze tedy myší označit. To já ale jen tak.
Co je tedy na vzhledu webu nového? Upravený obrázek v hlavičce. Po stranách sloupce s obsahem stránky jsem přidal jemné stínování. Trochu přestavěl Menu, přibylo okénko pro vyhledávání. Vyladění barev v patičce stránky…
Jde jen o drobnosti, žádné velké změny. A tento text píši jen proto, abych získal zpětnou vazbu, abych poprosil o názory návštěvníků. Máte-li tedy připomínky nebo se vám jen zdá, že by šlo něco vyřešit lépe, že tu chybí nějaké informace nebo ty současné jsou špatně strukturované… napište do komentářů tohoto textu nebo mi pošlete vzkaz (jako adresáta vyberte marek k. (admin)).
Září, září, škola září
Po dvou letech oprav (škola se může opravovat jen o prázdninách) se naše škola představila prvního září ve zbrusu novém kabátě. Za ty dva roky bylo ve škole proinvestováno více než osm a půl miliónu korun, přičemž více než 95 procent bylo kryto státní dotací, kterou nám pomohl získat poslanec parlamentu ČR pan Karel Černý. Po dlouhých úvahách, které všechny směřovaly k maximálním úsporám jsme se rozhodli, že v rámci potřebné rekonstrukce školy zrušíme dnešním normám nevyhovující kuchyň a do jejich prostor umístíme školku, která byla do té doby v samostatném objektu, jenž využívala jen z padesáti procent. Jako zhotovitel byla vybrána firma PKS INPOS a.s. V rámci rekonstrukce jsme vyměnili stará dřevěná okna a dveře za plastová, celý objekt jsme zateplili, vyměnili elektroinstalace, topení, okapy, zbourali jsme nepotřebné komíny…
Malý svratecký maraton po dvaapadesáté – výsledky
Za již tradičně teplého počasí byl v sobotu 27.8.2005 odstartován 52. ročník Malého svrateckého maratonu. Na 32 km dlouhou trať se vydalo 96 běžců, mezi kterými byli čtyři závodníci ze Slovenska, tři z Polska a po jednom z Kanady a Bulharska.
Závod se hned od začátku vyvíjel velmi zajímavě a to nejen proto, že šlo o vítězství v samotném závodě, ale také o vítězství v poháru Běháme Vysočinou. Od počátku byl na čele Wallenfels před dvojicí Kostrzewski a Žák. Ještě na obrátce vedl o 51 sekund před polským závodníkem a 1 minutu a 3 sekundy před Žákem. Ten si však lépe rozvrhnul síly, za obrátkou zaútočil a dostal se na první pozici. Na 25 km měl již téměř minutový náskok, který do cíle zvýšil na 2 minuty 23 sekund na druhého Wallenfelse. Velmi dobře si vedl první z veteránů Ožana, který se postupně zlepšoval až na celkově páté místo. Spolu s Žákem také vyhráli soutěž dvojčlenných družstev před Sokolem Kr.Vinohrady a Barnexem Sport Brno. V soutěži žen (7 zúčastněných) zvítězila Milada Barešová z Bambasu Skalice n. Svitavou. Nejstarším účastníkem byl Alexander Fretzer, který ve svých 82 letech a po domluvě s pořadateli absolvoval 20 km dlouhou trať za 3:01:37 hod.
Zásluhou sponzorů všichni závodníci, kteří dokončili závod a počkali na vyhlášení výsledků, obdrželi věcné ceny a diplomy, všichni také výsledkovou listinu. Zvláštní cenu dostal i nejstarší běžec a ten, kdo přijel z nejvzdálenějšího místa.
V doprovodných závodech mládeže startovalo 144 závodníků v dětských kategoriích a 5 v kategorii dorostu. Do soutěžení se zapojili i diváci, kteří se dobře bavili při lezení na svislé stěně a soutěži v lukostřelbě. Celý sportovní den zakončila tradiční veselice.
Pořadatelé se těší na setkání se všemi při 53. ročníku Malého svrateckého maratonu, který se uskuteční v sobotu 26.srpna 2006. Poznačte si to do svého kalendáře!
Zřícenina hradu Zubštejn
Zubštejn je nezaměnitelnou památkou v okolí a míří k němu kdejaká turistická stezka. Autem může člověk zpohodlněle dojet až do Pivonic (můj případ), což je vesnička na úbočí ostrohu, který rozvaliny kdysi strážily. Asi odnikud jinud není takový výhled na jižní část Svratecké hornatiny jako ze Zubštejna.
Dnes je sobota a v areálu byl klid, ale podle lešení a zednických surovin zde probíhají opravy, čemuž fandím, protože točené (kdysi-) schodiště na nejvyšší zeď paláce je nyní opravdovou výzvou. Teď už jen uklidit neskutečné množství odpadků a ukáznit případné nepořádné táborníky…
Turistický pochod Vysočinou „Jitřenka 2005“
Zveme Vás na 6. ročník Turistického pochodu Vysočinou „Jitřenka 2005“, 17. 9. 2005.
Informace:
Trasy: 15, 25 a 35 kilometrů.
Start / Cíl: Kulturní dům Vír.
Sraz účastníků od 8:00 do 11:00 hod.
Akce se koná za podpory a přízně Obecního úřadu ve Víru a všech milovníků zdravého pohybu v krásné přírodě. Přijďte se projít podzimní Vysočinou a rozhlédnout se z Karasína, Klubačice a Horního lesa. Jde se za každého počasí.
Lípa v parku
Původně jsem se chystal napsat nekrolog stromu. Lípa rostla v parku mnoho let. Kolik, to už si nikdo přesně nepamatuje. Žila s vrozeným postižením a když váha jejich větví dosáhla kritického bodu, praskla. Naše první myšlenka nebyla na její skácení. Probrali jsme všechny možnosti. Radili jsme se se zkušenými odborníky, přemýšleli jsme o tom, že obětujeme spoustu peněz na jeji záchranu. Nakonec jsme ale uznali, že lepší bude důstojný konec, než udržování nemocného stromu při životě pomocí obručí, které by se mu zařezávaly hloub a hloub do kůry… Konečné rozhodnutí znělo: po lípě zbude jen pařez.
Jenže pak přišel nápad. Proč by musel po každém stromu zůstat jen pařez? Někde jsem slyšel, že z popela člověka je možno vyrobit diamant. Proč by nemohl vzniknout krásný šperk i z mrtvého stromu? A tak jsme se zeptali paní starostky Leinweberové z města Bystré, kde každý rok pořádají řezbářské sympózium, jestli by nám někoho nemohla doporučit. A zaznělo kouzelné slovo Abakuk a obyčejné jméno Pecháček. Ale z pana Pecháčka se vyklubal kouzelník, který umí kouzla s motorovou pilou. Přijel se na naši lípu podívat a souhlasil, že z ní udělá šperk, který bude ještě dlouho připomínat, že v našem parku stály kdysi lípy dvě.
Co se děje…
Škola dostává do nového školního roku nový a podle mého názoru velmi povedený kabátek. Spolu s ním se upravuje i školní zahrada, jejíž fotografie se tu určitě také brzy objeví.
Letní krupobití
V neděli 7. července 2005 se přes Vír přehnala bouře s krupobitím. Z krásně modré letní oblohy se během chvilky rozpršelo, pak se po dlažbě rozskákaly bílé kuličky ledových krup a během pěti minut bylo všude opět ticho a k modrobílé obloze stoupaly proužky páry. Dávám sem několik fotek z akce a rád zveřejním i zaslané fotografie.
Kobylí skála jak ji asi neznáte
Dp fotogalerie jsem dnes přidal nové fotografie z Kobylí skály. Vyhlídku nad hladinou přehrady zná asi každý, ale málokdo už ví, že další nádherná vyhlídka je ještě výše na skále a hlouběji v lesích. Nalákat vás na toto (trošku nebezpečnější) místo chci právě několika amatérskými fotografiemi. Více toho píši v úvodním textu této galerie, můžete si to přečíst tam.
Google Earth – létejte nad planetou!
Americký internetový vyhledávač Google je pozoruhodná firma. A proč to? Občas za své astronomické zisky koupí nějakou společnost a pak její produkty zdarma nabízí komukoli, kdo o to stojí. Příkladem budiž prohlížeč fotografií Picasa. Posledním podobným projektem byla koupě společnosti KeyHole, která se soustředila na shromažďování satelitních fotografií povrchu naší planety. Google ji koupil a nyní nabízí volně ke stažení (v případě základní verze) prorgam Google Earth, s jehož pomocí je možné Zemi detailně prozkoumat.
A protože mě tento program opravdu nadchl, napíšu o něm několik slov, aby jeho kouzlu propadl i někdo jiný 🙂