Až se zima zeptá

Tak takhle si mnozí z nás zdůvodňovali, proč se v létě lopotí s pilou a sekyrou a chystají si zásoby dřeva. Sehnali dřevo, dovezli, nařezali, naštípali a uložili.

Při svých cestách po Víru jsem si uvědomil, že každá hromada dřeva je jiná a že každá (téměř) je krásná. A tak jsem je začal krást. Kradl jsem je objektivem fotoaparátu a mám teď všechny doma. Ale napadlo mne, že bych se s vámi o ně mohl rozdělit. A dokonce něco přidat.

Tenhle sáhodlouhý úvod jsem si dovolil, abych mohl vyhlásit soutěž. Soutěž o lahvičku Vírského vánku. Od neděle 21. prosince budu na tyto stránky umísťovat každý den jednu fotografii s rázem dřeva kdesi ve Víru či Hrdé Vsi. Do konce roku to bude 11 fotografií. Ten, kdo jich pozná nejvíc, je vítězem. Při shodném počtu správných odpovědí rozhoduje čas odeslání těchto odpovědí na adresu ou@virvudolisvratky.cz. Na správné odpovědi se těším a věřím, že si všichni užijeme spoustu legrace. Ještě doplním, že správné odpovědi posílejte najednou po Silvestru. Čas budeme spouštět až 1. ledna v 00.00 hodin. Dřívější odpovědi nebudou brány v potaz. A kdy končíme? Uzávěrka soutěže je na Tři krále 😉

A PROTOŽE MÁME DNES SILVESTRA, NECHAL JSEM SI PRO VÁS JEDNU FAJNOVOST. TATO FOTOGRAFIE NABÍZÍ ŘEŠENÍ, CO DĚLAT, POKUD BY RUSOVÉ OTOČILI KOHOUTKEM A PLYN K NÁM PŘESTAL TÉCI. PAK STAČÍ NAPOJIT TRUBKU NA HROMADU DŘEVA A VYUŽÍVAT DŘEVOPLYN 🙂

p1040651-1

(Pokračování textu…)

Vír četl a křtil

p1080629-1
p1080859-1

O. Vetchý a J. Beneš. Oba byli součástí akce Bystřicko potažmo Vír čte dětem. Jedná se o druhý ročník akce, letos byla významně finančně podpořená Fondem Vysočiny a firmou EON. Do tohoto čtení je zapojeno 15 obcí mikroregionu Bystřicko. Akce probíhá v každé obci 5 dnů a pak se stěhuje do další. Každý den jeden čtenář seznámí děti se svou oblíbenou knihou a pak následují doprovodné aktivity nebo volná zábava a občerstvení.

Vrcholem Vírského čtení bylo vystoupení herce Ondřeje Vetchého, který četl svou oblíbenou povídku od Oty Pavla. Po skončení četby začal slavnostní křest naší knihy Vír v údolí Svratky. Křtu se zúčastnili autoři, kmotrem se stal právě O. Vetchý. Kniha byla pokřtěná místní specialitou – likérem Vírský vánek. Součástí křtu bylo vystoupení hudebních těles Umělecké školy v Bystřici nad Pernštejnem a bohaté občerstvení. Křtu se zúčastnilo asi 400 lidí.

Kniha Vír v údolí Svratky je velmi vydařená publikace, která se snažila zachytit na papír vše co o obci víme. Popisuje přírodu, historii i obyvatele a významné návštěvníky a jejich život. Mezi zajímavé kapitoly určitě patří výstavba přehrady, nebo spolkový život, která popisuje historii hasičů, sportovců, myslivců, rybářů nebo všude známých vírských ochotníků.

Rozhovor s Ondřejem Vetchým v internetovém zpravodaji Žďárský.deník.cz.

Vánoční jarmark 2008

ZŠ a MŠ Vír vás srdečně zve na VÁNOČNÍ JARMARK, který se bude konat dne 12. 12. 2008 v budově školy od 15.00 do 19.00 h. Na samý závěr ochutnávek vánočního punče, cukroví a nakupování vám děti připravily malé pásmo z koled za doprovodu hudebních nástrojů.

Výsledky druhého kola senátních voleb

Druhého kola volby do Senátu Parlamentu České republiky konaného 24. a 25. října 2008 se zúčastnilo 210 občanů z 590 oprávněných voličů, z čehož vyplývá volební účast 35,59%. Volební účast v prvním kole byla 47,63%. Výsledek volby následuje.

Pořadí Kandidát Politická příslušnost % Hlasů

1.

Zvěřinová Dagmar Ing.

ČSSD

50,47%

106

2.

Novotný Josef Ing.

SNK ED

49,52%

104
Kompletní
výsledky

Volby do krajských zastupitelstev a Senátu

Voleb do krajského zastupitelstva konaných 17. a 18. října 2008 se z 590 právoplatných voličů zúčastnilo 281 občanů, volební účast byla tedy 47,63 %. Počty odevzdaných hlasů pro jednotlivé politické strany následují (uvedeny jsou pouze ty, které dostaly alespoň jeden hlas).

Pořadí Strana % Hlasů

1.

ČSSD

47,19 %

126

2.

KSČM

22,84 %

61

3.

ODS

16,85 %

45

4.

SNK ED

4,49 %

12

5.

KDU-ČSL

3,74 %

10

6.

Strana zelených

2,24 %

6

7.

Dohoda pro Vysočinu

1,87 %

5

8.

Dělnická strana

0,74 %

2
Kompletní
výsledky

Voleb do Senátu Parlamentu ČR se zúčastnilo stejné množství občanů. V prvním kole hlasování nezískal žádný kandidát nadpoloviční většinu hlasů, a tak do druhého kola postupují následující kandidáti.

Kandidát Politická příslušnost % Hlasů

Novotný Josef Ing.

SNK ED

40,07 %

109

Zvěřinová Dagmar Ing.

ČSSD

23,52 %

64
Kompletní
výsledky

Sousedské posezení s country kapelou Pantofláči

Na Veselém statku dne 9.8 měla vystoupit country kapela Pantoflači. V sobotu ráno jsme dostali smutnou zprávu, že jejich zpěvák byl náhle odvezen do nemocnice. Za krátkou dobu se nám podařilo zajistit náhradní kapelu Maxe Vitmana z Českého rozhlasu Brno. Max nás také na Veselém statku osobně navštívil a pozval nás k poslechu ČR Brno, kde provází mluveným slovem tři své hudební pořady. Do konce roku se na Veselém statku objeví s celou svojí kapelou a zpěváky. Děkujeme za pochopení situace a omlouváme se všem účastníkům, kteří se na Pantofláče těšili. Vystoupí v náhradním termínu, který Vám včas oznámíme.

Karel Popelka

Proleťme se balónem

Zatím alespoň prostřednictvím fotografií, které nám nezištně poskytl pan Masařík. Každý den se na těchto stránkách můžete těšit na jednu fotografii, která zachycuje naši vesničku (na staré pohlednici jsem četl městečko 🙂 ) z ptačí perspektivy. Tak přeji pěkné zážitky z letu.

let-bal-nu-12

Letos jsme také soutěžili o titul Vesnice roku

A já se s vámi chci podělit o čerstvou a příjemnou informaci. Po pět let jsme v této soutěži vycházeli naprázdno. Ode dneška tomu tak není, obec Vír v krajském kole Vesnice roku obdržela diplom za rozvíjení lidových tradic a ze zákulisí soutěže mám informaci, že jsme dokonce byli ve hře o modrou stuhu za společenský život. Ze zkušenosti z minulých ročníků víme, že vítězem se obec nestává bez předchozích ocenění a tak můžeme s trochou optimismu říct, že pokud se budeme dál snažit o to aby naše obec byla krásnější a aktivnější můžeme v příštích letech pomýšlet i na vyšší mety, které jsou mimochodem honorovány i zajímavými finančními částkami pro další rozvoj obce. K vítězství blahopřeji obci Pikárec a moc se těším na její prohlídku (kde doufám načerpáme další inspiraci) při slavnostním předávání ocenění. Aby byla tato zpráva trochu barevná, podívejte se na některé fotografie, které jsme soutěžní komisi při její návštěvě ukázali.

sn-mek-1

(Pokračování textu…)