Fotografie z představení Doba kamenná

Vírští herci ve dnech 11. a 12. března předvedli novou divadelní hru, kterou pro nás v zimních měsících nastudovali. Divadelní hra Pavla Němce „Doba kamenná“ je změnou, kdy naší herci přešli ze salonů střední třídy až k počátkům vývoje naší civilizace. Jak ale hra ukazuje, ani v těchto dobách nechyběli vykukové, kteří se chtěli mít dobře a jen parazitovat na práci jiných. Naštěstí i pravěcí lovci měli pravděpodobně dostatek zdravého selského rozumu a se svými šamany se dokázali vypořádat. Děkujeme vírským ochotníkům za příjemný kulturní zážitek a přejeme jim i mnoho úspěchů na dalších jevištích.

V pokračování článku následuje mnoho fotografií z představení!

(Pokračování textu…)

Poděkování paní Zdeně Kadlecové i mnoha dalším

V úterý 15. března nám došel na obecní úřad email tohoto znění:

Dobrý den,

ráda bych pochválila Vaši turistickou ubytovnu – s ubytováním jsme byli velmi spokojeni. Příjemným překvapením byla také nedělní otevírací doba samoobsluhy a ochotná výčepní v Restauraci Hrdá Ves, návštěvu Vaši obce budu tedy rozhodně doporučovat. 

S pozdravem,
Lucie Rytířová

Jelikož se nejedná o první slova chvály na naši turistickou ubytovnu, rád bych touto formou poděkoval její správcové paní Zdeně Kadlecové, která pro všechny naše hosty ubytované na turistické ubytovně po dlouhá léta zajišťuje příjemné pobyty a tím pomáhá i naší obci získávat finanční prostředky, z nichž pak můžeme financovat naši bohatou činnost. Poděkování samozřejmě zaslouží i podnikatelé zmínění ve zprávě paní Rytířové.

Pohled z Javorova kopce

V okolí Víru jsou vyšší kopce než je ten Javorův, ale právě Javorův kopec je zvláštní tím, že je na jižní straně od úpatí až k samotnému vrcholku odlesněn. Turistům se tak naskytne krásný výhled na jih, aniž bu museli vystoupat na nedalekou rozhlednu Horní les. Zvláštní také je, že při pohledu z tohoto místa jsou očím skryty prakticky všechny známky lidské činnosti (odmyslíte-li si bílé zemědělské koule a nový vysílač nad Vírem). Nikde žádné stavení, Chlum i Vír skryty za kopci, Kobylnice příliš daleko. Záběry na videu jsou nepříjemně pošmourné a pozorný divák si dokonce všimne padajících kapek deště, ale i tak má krajina, která se stále nestihla probudit ze zimy do jara, své kouzlo.

Dopisy z konce války o zničení mostu přes Svratku

Pan Jaroslav Sadílek z Vyškova nám zaslal dva naskenované dopisy od svých prarodičů, ke kterým připsal:

„V týdnu jsem si prohlížel náš rodinný archiv (dlouhé zimní večery) a náhodou jsem objevil dva dopisy, jejichž obsah by mohl zajímat i občany Víru.

Můj dědeček z maminčiny strany, Josef Makovec z Hrdé Vsi (č.19) a moje babička z otcovy strany, Jindřiška Sadílková z Víru (č.2), v něm popisují události z konce války (1945). Především zničení mostu přes Svratku partyzány. Dopis poslali po panu Jelínkovi do Drnovic u Vyškova, kam se moji rodiče, Zdenka a Jaroslav Sadílkovi,  odstěhovali za války za prací. Pošta nefungovala a on jezdil do Prostějova na kole. V dopise zmiňovaný Frantík (Sadílek) byl od narození tzv. na vozíku.“

Jaroslav Sadílek, Vyškov

Dopisy jsou naskenovány ve formátu PDF ve vysokém rozlišení. Chcete-li si je stáhnout do počítače nebo prohlédnout v prohlížeči, stačí kliknout na obrázek a chvilku počkat.

Dopis od Jindřišky Sadílkové
dopis-jidriska
Dopis od Josefa Makovcedopis-josef

Svatozář nad Klubačicí

Tento pohled se naskytl těm, kteří v úterý odpoledne ve Víru zvedli hlavu a zahleděli se na nebe nad Klubačicí.p1210207

Pět let v Galerii Na bahnech

divotvorna-kvetina-nahled Galerie Na bahnech měla v loňském roce půlkulaté výročí. Po pěti letech snad už můžeme krátce bilancovat. První akcí v bývalé mateřské škole byla koncem roku 2005 velmi úspěšná výstava betlémů. Od té doby se zde uskutečnilo 28 výstav, které zhlédly stovky návštěvníků. O vystavování projevují zájem především malíři, ale stojí zato připomenout i další úspěšné výstavy: Proměny dřeva, Skleněný svět, Paličkovaná krajka, velikonoční výstavy spojené s tvořivými dílnami pro děti, předvánoční akce atd.

Jenom nás mrzí, že mezi návštěvníky galerie stále převažují přespolní nad domácími. Přejeme si, aby nám zachovali svoji přízeň, ale také chceme přilákat další příznivce. Pro sezónu 2011 máme už připravený bohatý program. Těšíme se na každého z vás.

M. Ondráčková a J. Šudomová

Pomozte nám v pátrání

Dne 11. února 2011 jsem dostal emailem stručný dotaz od paní Neubertové, zda měl ve Víru hotel pan Šťastný. Několika řádky jsem jí odpověděl, že ano, že pan Šťastný ve dvacátých letech dvacátého století ve Víru vybudoval chatu v alpském stylu.

21. února 2011 nám přišel na obecní úřad balíček s lístkem. Na lístku stálo: „Posílám vám fotografie (r. 1931) z pozůstalosti mé tety JUDr. Marie Lauschmannové. Máte skvělé www stránky.“ Podepsaná Ing. Miroslava Neubertová. V balíčku bylo nádherně zpracované album fotografií, z nichž část se týkala Víru a okolí. Jelikož na lístečku byl na paní Neubertovou i telefon, ihned jsem ji kontaktoval. O moc víc jsem se ale nedověděl. Paní Neubertová si je zkrátka vědoma, že to co pro ni nemá žádnou hodnotu, může mít velikou hodnotu pro někoho jiného. A tak si dala tu práci, a místo aby vyhodila staré fotografie na smetiště, odeslala je nám.

Kdybychom je nechali ležet v archivu, snaha paní Neubertová by vyšla vniveč a tak jsem fotografie oskenoval a rád bych se s vámi o ně podělil. Vezměte k počítači babičku nebo dědečka a zeptejte se jich, jestli jim ty obličeje a jména něco neříkají. Třeba se zase dozvíme něco víc o naší historii.

A ještě mne napadá: Kdo máte podobné poklady doma, oskenujte je, nebo je přineste, abychom to udělali my a podělte se o ně s ostatními.

Pár ukázek z fotogalerie

Kompletní fotogalerie

Všechny fotografie jsou zveřejněny ve fotogalerii Pozůstalost paní JUDr. Marie Lauschmannové.

Místo pod stromy

Vírští rybáři v loňském roce zahájili úpravy pod hrází Vojtova rybníka. Ve spolupráci s obecním úřadem srovnali terén mezi rybníkem a fotovoltaickou elektrárnou a vysázeli zde první habříky. V současné době se snaží spolu s obcí a dalšími občany o zisk dotace z nadace Partnerství, která by umožnila vytvořit zde místo pro odpočinek našich občanů i návštěvníků obce. Každý, kdo by byl ochoten jim v této snaze pomoci, ať se hlásí na obecním úřadu.