Povodně na Svratce a stav Vírské přehrady

obrazek Jarní obleva přichází ruku v ruce s povodněmi, které trápí velkou část země. Vírská přehrada se ale na tání sněhu připravila upouštěním zásoby vody na takovou úroveň, že tento nevšední pohled na nízkou hladinu začal lákat i turisty. V nové fotogalerii se můžete podívat, jak jsem období nízké hladiny (dva týdny zpět) i praktického naplnění nádrže zachytil na fotografiích.

Dnes v ranních hodinách hráz zadržovala 45 milionů metrů kubických vody (z 56 milionů možných) při odtoku 43 metrů kubických a přítoku 76 metrů kubických za sekundu. Pokud je tato úroveň odtoku maximální možná (což nevím), pak se možná dočkáme i vizuálně velmi poutavých přepadů vody přes výpustě pod korunou hráze.

Tyto informace jsem získal ze stránek Povodí Moravy, kam současně odkazuji všechny zájemce o aktuální informace.

Další užitečné informace:

Další informace o Vírské přehradě.

Noční hráz vírské přehrady

nocni-prehrada-2005

Noční stěna hráze focená s dlouhou závěrkou (15s). Renovace zábradlí se vztahovala i na nové lampy. Nyní je rozsvícená každá třetí, ovšem podivný skok v pravé části mi nejde z hlavy.

V druhá části textu je stejný záběr z ledna 2004.

(Pokračování textu…)

Kobylí skála jak ji asi neznáte

pict4333-nahled Dp fotogalerie jsem dnes přidal nové fotografie z Kobylí skály. Vyhlídku nad hladinou přehrady zná asi každý, ale málokdo už ví, že další nádherná vyhlídka je ještě výše na skále a hlouběji v lesích. Nalákat vás na toto (trošku nebezpečnější) místo chci právě několika amatérskými fotografiemi. Více toho píši v úvodním textu této galerie, můžete si to přečíst tam.

Oprava zábradlí na přehradě

Od dubna probíhá na hrázi Vírské přehrady výměna zábradlí. Z tohoto důvodu bude silnice přes hráz až do července zcela uzavřena.

oprava zabradli