Zasněžený Pyšolec

obrazek Jak zmiňuji i ve fotogalerii, při pohledu na siluety zdiva na kopci nad dolní přehradou mě vždy zajímalo, jak Pyšolec asi tak v zimě vypadá. Zatímco letní zeleň ho před pohledem z dálky celý skryla, v zimě pohledu na něj nic nebránilo a stejně tak nic nebránilo pohledu z něj do údolí. Přiznám se, že výsledný zážitek neodpovídal očekávání (z Víru toho bohužel moc vidět nebylo), ale brodění se sněhem až ke kolenům má také svoje kouzlo. Fotografie z této vycházky jsem umístil do galerie.

Vír z ptačího pohledu

mapy-seznam-hraz Je to asi necelý rok zpátky, co jsem k tomuto webu připojil letecké fotky. Ne proto, že by byly užitečné k něčemu jinému než kochání, ale proto, že k nim měl málokdo přístup. O rok později je již ale vše jinak. Satelitní fotografie celého světa zveřejnila firma Google na svých mapách a v programu Google Earth, letecké fotografie Prahy zase Atlas a nyní (zkušebně) pokryl celou republiku server Seznam. Není nic snažšího než si jeho mapy přepnout ze Základních na Letecké a doputovat až nad Vír.

A tak zatímco jsem před rokem složitě sestavoval aktuální letecké fotky, nyní jsou tu vysoce detailní fotografie celé republiky. Kdokoli se tak může bez větší námahy podívat na Pražský hrad, na letadla na Ruzyni, na temelínskou jadernou elektrárnu či hrad karlštejn

Táčky

Na Tři krále se konaly v kulturním domě Táčky. Snad nikdo (ani pořadatelé) netušil, co táčky jsou, ale záměrem bylo odpoutat lidi od televizních přijímačů (zrovna skákal Janda) a poslechnout si vzpomínání pamětníků nad kronikou, nebo nad fotografiemi, které byly už dávno zapadlé prachem. A tak si zájemci mohli vyslechnout příběh o pohnuté historii rodiny Valnerovy, zavzpomínali jsme si na sousední obec Chudobín a na události související se stavbou Vírské přehrady. Povídání se sice nevyvíjelo tak dobře jako při talkshow Haliny Pawlovské nebo Jana Krause, ale přesto si myslím, že podobná akce si zaslouží opakování a že to nebyl pro přítomné promarněný večer.

pict0171

Chudobín

Překrásná kniha o obci Chudobín se blíží k dokončení, v současné době probíhají poslední korektury a vybíráme nejvhodnější tiskárnu. Křest knihy jsme po domluvě s pořadateli naplánovali na dobu Vírských výletu tj. počátkem května a místem křtu by se měl stát přímo Chudobín. Daří se nám shánět i sponzory, kterým děkujeme už nyní a poděkujeme jim ještě jednou přímo v knize.

chudobin-08-1

Hlasujte pro náš web v soutěži Zlatý erb!

Druhého ledna byl vyhlášen další ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky obce či města v daném kraji. Naše stránky budou již třetím rokem usilovat o co nejlepší umístění, o čemž rozhodne z odborníků složená porota.

Kdokoli může ovšem přispět hlasem v soutěži o Cenu veřejnosti. Máte-li tedy e-mailovou adresu a chuť podpořit náš web, s chutí do toho! Stačí přejít níže uvedeným odkazem na informace o obci na portálu MOOL, tam vyplnit krátký formulář s e-mailovou adresou a potvrdit jej. Na zadanou adresu dojde zpráva s odkazem, jehož navštívení potvrdí váš hlas. Pokud tak neučiníte, váš hlas nebude uznán.

Dejte nám svůj hlas pro cenu veřejnosti. Děkujeme!

Na vítězství v této kategorii minulý rok (a v našem kraji) stačilo lehce nad 100 hlasů. Rozhodnout tedy může každý. Líbí-li se vám tedy náš web, hlasujte pro něj. Je-li tomu jinak, ozvěte se v komentářích a my se pokusíme vše vyřešit.

Noční hráz vírské přehrady

nocni-prehrada-2005

Noční stěna hráze focená s dlouhou závěrkou (15s). Renovace zábradlí se vztahovala i na nové lampy. Nyní je rozsvícená každá třetí, ovšem podivný skok v pravé části mi nejde z hlavy.

V druhá části textu je stejný záběr z ledna 2004.

(Pokračování textu…)

Zimní Vír

Vánoce se blíží a zatímco se náš web oblékl do vánočního, vyhledal jsem na disku fotografie vesnice z 28.listopadu, kdy nasněžilo a záhy poté vysvitlo slunce na modré obloze. Takových dní aby v roce/zimě pohledal, vyrazil jsem tedy ven a nafotil několik míst v okolí.

Sněhulák v Loučkách

Jeho prakticky přesná pozice na (letní) mapě. Autor se může přihlásit v komentářích 🙂

snehulak

(Pokračování textu…)

Výstava betlémů

Chcete ochutnat starostenský punč a přitom obdivovat krásu vánočních betlémů, ucítit vůni jehličí a vychutnat klidnou atmosféru adventního času?

Pokud ano, přijďte v neděli 4. 12. 2005 v 15.00 hodin do bývalé mateřské školy, kde bude slavnostně otevřena první výstava v novém společenském středisku obce. Chcete-li se stát aktivními účastníky této výstavy, můžete zapůjčit nejenom betlémy, ale i hodně staré vánoční pohlednice, adventní kalendáře, ručně vyrobené vánoční ozdoby apod. Výstava potrvá do 19. 12. 2005. Otevřeno bude kromě pondělí. V sobotu a v neděli od 10.00 do 16.00 hodin, ve všední dny od 15.00 do 17.00 hodin.