Vzpomínka na zimu

Zatím ani první prosincový týden nepřinesl zaznamenání hodné vločky sněhu, musíme se tedy spokojit s tímto snímkem zachycujícím brzce listopadový Vír pod lehkým sněhovým popraškem – který během několika následujících hodin zmizel. Ale přesto, kdo si tehdy neříkal, jak rychle střídá zima pozoruhodně dlouhý a teplý podzim? A nakonec to byl poslední listopadový sníh a ani v současnosti nás podle meteorologů žádné překvapení nečeká.

listopadovy-snih

MArtinské hody 2006

Abych vyhověl dotazům, kdy budou nějaké fotky z letošních hodů, pár jich tady máte. Hody se letos vydařily, počasí bylo krásně listopadové, no aspoň že to neklouzalo. Máj nám vydržela, jen po hodech se trochu naklonila. Nikdo se nepral a beran taky přežil. Jediné co mě trápí: budou hody 2007? Doufám že jo!

p1000698-hody-2006

(Pokračování textu…)

Druhý zářijový víkend opět ve znamení sportu

Dne 9. 9. 2006 se na řece Svratce pod hrází Vírské přehrady koná již 5. ročník Welké Wodácké pouti. Srdečně zveme všechny, kdo mají rádi divokou vodu. Během jediného dne stráveného pod Vírskou nádrží Vám (kromě sjíždění Svratky mezi nádržemi) umožníme zábavné testování záchranných pomůcek v různých situacích. Shlédnete v akci Vodní záchrannou službu, můžete se zúčastnit jedinečného závodu AIR – rodeo (závod nafukovacích člunů ve válci). Dále můžete vyzkoušet kajakový trenažér, lanové aktivity či využít možnost volného splutí a zdarma si otestovat různé typy lodí. Veškeré soutěžení zakončí vyhlášení výsledků, předání cena a bohatá tombola.

Soumrakem Welká Wodácká pouť nekončí, ba právě naopak. Všichni se přesuneme do sálu kulturního domu v obci Vír. Zde je připraveno komentované promítaní cestovatelských filmů a fotografií z nejrůznějších konců světa. Po promítání bude následovat taneční zábava končící v ranních hodinách. Neděli budete moci opět strávit na řece Svratce, popřípadě využít k návštěvě jedinečných přírodních krás v bezprostřední blízkosti Víru. Na všechny návštěvníky se těší Vodák sport team.

Pro všechny zájemce o více informací: detailní program.

Fotografie z letošního ročníku

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Fotografie z minulého ročníku

vodaci

Podzimní rybářské závody

V sobotu 2. září se na Vojtově rybníku v jižní části Víru konal 3. ročník podzimních rybářských závodů pořádaných Místní organizací Moravského rybářského svazu.

Nejúspěšnějším z přibližně 45 soutěžících se stal mladý vírský rybář Tomáš Hamerský. Gratulujeme!

rybarske-zavody

Výlet na kolech kolem Víru

Tento článek má posloužit všem sportovně založeným čtenářům jako neumělý návod, jak strávit pár chvil na kole na zajímavé trase, kterou mají velmi blízko (bydlí-li v naší obci) a přitom ji třeba ani neznají.

Mluvím o lesní cestě na kopci Povrchnice (Kača) vysoko nad údolím vesnice. Cesta kopíruje vlnění svahu, ovšem prakticky po vrstevnici, dostanete-li se tedy na ni, pak už Vás čeká pouze jízda po rovinkách vysoko nad údolím. A nabídne se Vám nejeden krásný výhled…

Vyrážíme! (poloha na mapě)

Po mostě v jižní části obce vyrazíme po stoupající cestě do lesů, jako bychom po (tuším) červené značce chtěli dojet ke zřícenině Pyšolce. Odbočku (vlevo) z lesní cesty ovšem mineme a stoupáme dále. Toto je jediné stoupání, které na celé trase stojí za zmínku. Chceme-li později na Vír shlížet z ptačí perspektivy, pak musíme vystoupat nahoru.

01-most

(Pokračování textu…)

Otcové se rodí ve skříních

Tak, už je tu zase divadelní sezóna vírských ochotníků. Letos nazkoušeli hru Otcové se rodí ve skříních. Premiéru měli na domovské scéně 10. února a čeká je nejméně dvacet pět dalších představení ve Víru i v mnoha dalších obcích v našem okrese. Zvlášť je potřeba vyzvednout dvě představení v Bystřici nad Pernštejnem a plánovanou šňůru na východním Slovensku.

f1000001

(Pokračování textu…)

Zasněžený Pyšolec

obrazek Jak zmiňuji i ve fotogalerii, při pohledu na siluety zdiva na kopci nad dolní přehradou mě vždy zajímalo, jak Pyšolec asi tak v zimě vypadá. Zatímco letní zeleň ho před pohledem z dálky celý skryla, v zimě pohledu na něj nic nebránilo a stejně tak nic nebránilo pohledu z něj do údolí. Přiznám se, že výsledný zážitek neodpovídal očekávání (z Víru toho bohužel moc vidět nebylo), ale brodění se sněhem až ke kolenům má také svoje kouzlo. Fotografie z této vycházky jsem umístil do galerie.