Poděkování vírským hasičům

Vírští hasiči absolvovali v říjnu výjezd k požáru do Bystřice, cvičný požár ve firmě Rotter a ještě stihli odpracovat mnoho brigádnických hodin při překládání krytiny na budově Kovárny. Za jejich obětavost a ochotu jim náleží dík.

pict0054

Dušičky – Památka zesnulých

Na zítřek připadá v kalendáři Památka zesnulých. Od víkendu se na našem hřbitově rozsvěcují svíčky jako vzpomínky na naše blízké. Původ svátku zasahuje opět do keltské minulosti, stejně jako jarní čarodějnice. Kupodivu nemá s Památkou zesnulých žádnou spojitost (patrně křesťanská změna), váže se totiž ke keltskému Novému roku, neboli Samainu.

hrbitov

Velké říjnové shrnutí

Říjen byl na události bohatý. Ale nepředbíhejme. Ještě je třeba zmínit se o zářiovém loučení s létem, které připravila škola pro děti. Součástí byla i soutěž o největší klobouk.

pict0112

Ve dnech 13. až 15. října vyjeli zástupci mikroregionu Bystřicko na zkušenou na Slovensko. Setkali se se starosty gemerského a spišského regionu a navázali s nimi kontakty

pict0172

(Pokračování textu…)

Vysočina MX CUP 2005

MOTOCROSS RACING TEAM VÍR na MORAVĚ pořádal v roce 2005 motokrosové závody pod názvem VYSOČINA MX CUP. Závody jsou rozděleny na osm kategorií, od dětí až po veterány a jedou se pod záštitou Českého Amaterského Motokrosu.

Celkové výsledky jednotlivých kategorií
následuje níže.

MX50

Pořadí Startovní číslo Jméno Bydliště

1

81

Suchánek Dominik

Dolní Loučky

2

8

Tupa Thomas

Čikov

3

33

Schneider Erik

Neslovice

4

23

Srnský Daniel

Nové Město

5

7

Králíček Tomáš jun.

Svitavy

(Pokračování textu…)

Začátek podzimu ve Víru

Před pár týdny převzal po létu nadvládu podzim a ačkoli to už není na válení u vody, stále ještě není nač si stěžovat. Babí léto je teplé a slunečné a mělo by vydržet až do konce října. A aby se tady na webu něco dělo, vzal jsem foťák a vyrazil ven.

Pohled na Vír z mostu přes Svratku vir-z-mostu

(Pokračování textu…)

Malé vylepšení vzhledu

webdesign Pokud to není znát nebo pokud se vám to nezdá, zkuste myší označit text v hlavičce stránky „Vírské internetové stránky“ (ten, za nímž je obrázek). Pokud se vám to povede, máte v prohlížeči uloženou stále starou verzi. Klikněte na tlačítko Aktualizovat (v prohlížeči) nebo stiskněte najednou CTRL a písmeno R.

Dříve byl totiž tento text tvořen textovým nadpisem, nyní je ale vepsán přímo do obrázku v hlavičce (mimochodem, je to pohled z hráze přehrady po hladině), nelze tedy myší označit. To já ale jen tak.

Co je tedy na vzhledu webu nového? Upravený obrázek v hlavičce. Po stranách sloupce s obsahem stránky jsem přidal jemné stínování. Trochu přestavěl Menu, přibylo okénko pro vyhledávání. Vyladění barev v patičce stránky…

Jde jen o drobnosti, žádné velké změny. A tento text píši jen proto, abych získal zpětnou vazbu, abych poprosil o názory návštěvníků. Máte-li tedy připomínky nebo se vám jen zdá, že by šlo něco vyřešit lépe, že tu chybí nějaké informace nebo ty současné jsou špatně strukturované… napište do komentářů tohoto textu nebo mi pošlete vzkaz (jako adresáta vyberte marek k. (admin)).

Září, září, škola září

Po dvou letech oprav (škola se může opravovat jen o prázdninách) se naše škola představila prvního září ve zbrusu novém kabátě. Za ty dva roky bylo ve škole proinvestováno více než osm a půl miliónu korun, přičemž více než 95 procent bylo kryto státní dotací, kterou nám pomohl získat poslanec parlamentu ČR pan Karel Černý. Po dlouhých úvahách, které všechny směřovaly k maximálním úsporám jsme se rozhodli, že v rámci potřebné rekonstrukce školy zrušíme dnešním normám nevyhovující kuchyň a do jejich prostor umístíme školku, která byla do té doby v samostatném objektu, jenž využívala jen z padesáti procent. Jako zhotovitel byla vybrána firma PKS INPOS a.s. V rámci rekonstrukce jsme vyměnili stará dřevěná okna a dveře za plastová, celý objekt jsme zateplili, vyměnili elektroinstalace, topení, okapy, zbourali jsme nepotřebné komíny…

pict0108

Malý svratecký maraton po dvaapadesáté – výsledky

maraton Za již tradičně teplého počasí byl v sobotu 27.8.2005 odstartován 52. ročník Malého svrateckého maratonu. Na 32 km dlouhou trať se vydalo 96 běžců, mezi kterými byli čtyři závodníci ze Slovenska, tři z Polska a po jednom z Kanady a Bulharska.

Závod se hned od začátku vyvíjel velmi zajímavě a to nejen proto, že šlo o vítězství v samotném závodě, ale také o vítězství v poháru Běháme Vysočinou. Od počátku byl na čele Wallenfels před dvojicí Kostrzewski a Žák. Ještě na obrátce vedl o 51 sekund před polským závodníkem a 1 minutu a 3 sekundy před Žákem. Ten si však lépe rozvrhnul síly, za obrátkou zaútočil a dostal se na první pozici. Na 25 km měl již téměř minutový náskok, který do cíle zvýšil na 2 minuty 23 sekund na druhého Wallenfelse. Velmi dobře si vedl první z veteránů Ožana, který se postupně zlepšoval až na celkově páté místo. Spolu s Žákem také vyhráli soutěž dvojčlenných družstev před Sokolem Kr.Vinohrady a Barnexem Sport Brno. V soutěži žen (7 zúčastněných) zvítězila Milada Barešová z Bambasu Skalice n. Svitavou. Nejstarším účastníkem byl Alexander Fretzer, který ve svých 82 letech a po domluvě s pořadateli absolvoval 20 km dlouhou trať za 3:01:37 hod.

Zásluhou sponzorů všichni závodníci, kteří dokončili závod a počkali na vyhlášení výsledků, obdrželi věcné ceny a diplomy, všichni také výsledkovou listinu. Zvláštní cenu dostal i nejstarší běžec a ten, kdo přijel z nejvzdálenějšího místa.

V doprovodných závodech mládeže startovalo 144 závodníků v dětských kategoriích a 5 v kategorii dorostu. Do soutěžení se zapojili i diváci, kteří se dobře bavili při lezení na svislé stěně a soutěži v lukostřelbě. Celý sportovní den zakončila tradiční veselice.

Pořadatelé se těší na setkání se všemi při 53. ročníku Malého svrateckého maratonu, který se uskuteční v sobotu 26.srpna 2006. Poznačte si to do svého kalendáře!

(Pokračování textu…)

Zřícenina hradu Zubštejn

zubstejn-vez Zubštejn je nezaměnitelnou památkou v okolí a míří k němu kdejaká turistická stezka. Autem může člověk zpohodlněle dojet až do Pivonic (můj případ), což je vesnička na úbočí ostrohu, který rozvaliny kdysi strážily. Asi odnikud jinud není takový výhled na jižní část Svratecké hornatiny jako ze Zubštejna.

Vstup do fotogalerie.

Dnes je sobota a v areálu byl klid, ale podle lešení a zednických surovin zde probíhají opravy, čemuž fandím, protože točené (kdysi-) schodiště na nejvyšší zeď paláce je nyní opravdovou výzvou. Teď už jen uklidit neskutečné množství odpadků a ukáznit případné nepořádné táborníky…

Turistický pochod Vysočinou „Jitřenka 2005“

jitrenka-2005-logo Zveme Vás na 6. ročník Turistického pochodu Vysočinou „Jitřenka 2005“, 17. 9. 2005.

Informace:
Trasy: 15, 25 a 35 kilometrů.
Start / Cíl: Kulturní dům Vír.
Sraz účastníků od 8:00 do 11:00 hod.

Akce se koná za podpory a přízně Obecního úřadu ve Víru a všech milovníků zdravého pohybu v krásné přírodě. Přijďte se projít podzimní Vysočinou a rozhlédnout se z Karasína, Klubačice a Horního lesa. Jde se za každého počasí.

(Pokračování textu…)